Narodowe Czytanie „QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza 2016 r.

Narodowe Czytanie w Świątkach odbyło się podczas trwania Powiatowo-Gminnych Dożynek dnia 4 września 2016 r. w specjalnie przygotowanym pawilonie. Aranżację pawilonu przygotował czytelnik naszej Biblioteki, uczeń Liceum Plastycznego w Olsztynie Jędrzej Grzegorz Błażewicz, własnoręcznie uszył również stroje. Ustawione sprzęty, antyczne stroje oraz elementy aranżacji takie jak portret Henryka Sienkiewicza, ryciny związane ze Starożytnym Rzymem – wszystko to odpowiednio wyeksponowane stworzyło niepowtarzalny nastrój i przybliżyło nam realia dawnej epoki. Do czytania można było przebrać się w strój z epoki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W akcję zaangażowaliśmy również młodzież z Publicznego Gimnazjum w Świątkach. Dziewczynki przebrane w antyczne stroje zapraszały uczestników imprezy do wzięcia udziału Narodowym Czytaniu. Każdy uczestnik Narodowego Czytania brał też udział w loterii. Dla dorosłych przygotowaliśmy 10 książek „Quo vadis” oraz niespodziankę „rzymską czarę obfitości”. Natomiast dla dzieci książki „Starożytny Rzym” i z serii „Ciekawe dlaczego… – Rzymianie” oraz „słodką nagrodę niespodziankę”. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kolorowani z tematyką nawiązującą do epoki. Wszyscy uczestnicy stali się posiadaczami Certyfikatów Narodowego Czytania. Pomimo niesprzyjającej pogody oraz plenerowych warunków w akcji wzięło udział 226 osób, liczba ta znacząco wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Uczestniczyli w niej również zaproszeni na Dożynki goście między innymi Posłowie na Sejm Pani Urszula Pasławska i Pan Andrzej Maciejewski oraz Starosta Olsztyński Pani Małgorzata Chyziak, i Wójt Gminy Świątki Pan Sławomir Kowalczyk. Uroczyste podsumowanie akcji odbyło się na scenie, grupa wokalno-taneczna „FLAME” z Olsztyna przygotowała specjalny układ taneczny, a wokalista przepięknie zaśpiewał utwór „Quo Vadis Domine”.