Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę w Świątkach

Realizacja projektu

Od stycznia 2020 roku rozpoczeliśmy realizację projektu survivalowego "Nawet pod prąd".            W styczniu odbyły się cztery spotkania z uczestnikami projektu w tym jedno organiacyjne, podczas którego młdzież poznawała się wzajemnie i przedstawiała swoje oczekiwania dotyczące projektu. Pozostałe spotkania poświęcony były na gromadzeniu materiałów i informacji potrzbnych do realizacji projektu.

 

Spotkania z Krzysztofem Petkiem

25 lutego 2020 r. odbyły się dwa spotkania z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, instruktorem survival i organizatorem wypraw. W pierwszym spotkaniu uczestniczyła grupa projektowa oraz ich rówieśnicy z siódmej i ósmej klasy. Autor, w ciekawy sposób, opowiadał o swoich licznych wyprawach survivalowych, m. in. nad Amazonkę, na Syberię, do Brazylii i Rumunii. Podczas drugiego spotkania autor przekazał uczestnikom projektu niezbędne informacje związane z  przygotowaniem biwaków survivalowych.

Zawieszenie realizacji projektu

W związku z trwającą pandemią koronawirusa Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach zawiesiła realizację projektu "Nawet pod prąd".  Obecnie uczestnicy projektu kontaktują się online ze sobą, z koordynatorem projektu oraz organizatorem obozów survivalowych za pomocą portalu społecznościowego Facebook, na którym na potrzeby realizacji projektu utworzono grupę "Nawet pod prąd". Młodzież rozwiązuje zadania sieciowe, które są prowadzone zgodnie z Cyklem Kolba.  Dotyczą one między innymi wirtualnego skompletowania sprzętu na wyprawę survivalową, zarządzania grupą ludzi w sytuacji krytycznej.  Pierwszy obóz survivalowy, który miał się odbyć w kwietniu, niestety z wiadomych względów został odwołany. Grupa, pracując online, przygotowuje się do podjęcia zaplanowanych działań w momencie poprawy sytuacji. Nawiązaliśmy kontakt z Leśniczym z Leśnictwa Różanka w celu wyznaczenia miejsca organizacji biwaku. Cały czas gromadzimy niezbędny sprzęt, pozwalający bepiecznie przetrwać w lesie.  m.in. 

Pierwszy biwak survivalowy

Projekt "Nawet pod prąd" w końcu nabrał rumieńców. Nareszcie działamy w terenie. smileylaugh

W dniach  3 – 5.07.2020 r.  odbył się biwak survivalowy koło Leśniczówki Różanka, podczas którego nauczyliśmy się m.in.: poruszania się w trudnych warunkach, orientacji w terenie z mapą, busolą i bez nich, rozpalania ognia  przy pomocy krzesiwa, podstaw samoobrony. Budowaliśmy szałasy, zakładaliśmy obozy, skradaliśmy się w ciemnym lesie, rysowaliśmy mapy, pokonywaliśmy bagna i ostępy leśne, gotowaliśmy pyszne jedzenie w kociołu i piekliśmy chlebek trapera przy ognisku, spaliśmy w hamakach zawieszonych na drzewach. Widzieliśmy świetliki latające wśród drzew – istny "AVATAR"! Było super! Niech zyje survival! Pozdrawiamy wszystkie grupy projektowe. Czołem!